Potřebujete poradit?      tel  +420 702 708 980     posta  eshop@thechillidoctor.cz

Celé papričky

Celé sušené papričky nám umožňují dodávat chilli zákazníkům po celý rok. Sušení je jedna z nejstarší konzervačních metod. Sušené chilli papričky jsou obvykle bez škodlivých patogenů a je u nich snadné dlouhodobé skladování. Mají velmi široké použití. Do různých jídel, omáček, sals nebo čistě jako koření.

De Arbol chilli celé sušené 30 g

De Arbol chilli celé sušené 30 g

O papričkách De Arbol se v Mexiku říká, že přináší štěstí a zdraví. Zda je to skutečně pravda, budete muset posoudit sami. Úsměv (a mírné pálení) na rtech vám ale vykouzlí určitě. Svou výraznou a komplexní chuť bohatou na ořechové, travnaté a kouřové tóny získávají právě až během sušení. Naše celé sušené papričky De Arbol si proto můžete vychutnat v jejich nejlepší formě.

Složení De Arbol chilli papričky 100 %.
Pálivost
  • 2
SHU jednotky 30 000
Země původu Mexiko
Cena za 1 ks vč. DPH: 69 Kč
Skladem Expedujeme 31.05.2023
Popis

De Arbol chilli celé sušené 30 g

Papričky pojmenované podle stromu, zobáku i krysího ocasu

Oproti většině ostatcích chilli papriček své jméno nezískaly podle místa původu, ale podle španělského významu pro "chilli strom" ("chile de árbol"). Ačkoliv totiž tyto mexické papričky rostou na keři, jejich stopka je tak tuhá a tvrdá, že připomíná větev od stromu.

Papričky De Arbol (vyslovované jako "day ar boll") odrůdy Capsicum annuum (papriky roční)jsou asi 5-7 cm dlouhé a dosahují střední pálivosti okolo 15 00030 000 SHU. Plody dozrávají ze zelené ve světle červenou barvu. Díky svému protáhlému úzkému tvaru a zakroucené špičce se jim někdy říká "ptačí zobák" (bird´s peak) nebo "krysí ocas" (rat´s tail). Pochází z Mexika a podle některých odborníků jsou blízce příbuzné Cayenne papričkám, podle jiných zase papričkám Pequin. V Mexiku také zůstala zachována převážná většina jejich dnešní produkce.

Dekorace i talisman přinášející štěstí

De Arbol mají přírodní, ořechovou chuť s travnatými a kouřovými podtóny. Svou výraznou a rozvinutou chuť získávají až během sušení. Z toho důvodu jsou mnohem častěji k dostání v sušené nebo mleté podobě než v čerstvé. 

Ze sušených De Arbol papriček se také vyrábí typické chilli věnce a girlandy, protože ani po usušení neztrácí svou zářivě červenou barvu. Zavěšené slouží jako dekorace i talisman. Podle tradic totiž přináší štěstí a zdraví. 

De Arbol v kuchyni – od omáček a pikantních mandlí až po chilli tequillu

Papričky De Arbol mají široké využití v mnoha kuchyních po celém světě. Používají se především pro dochucení čínských, mexických či jihoasijských jídel. Mnozí považují De Arbol papričky za mnohem lepší než ostatní podobně pálivé mexické druhy chilli, a jsou proto velmi oblíbené mezi chilli kuchaři, kteří jejich vynikající chuť využívají v nejrůznějších kulinářských soutěžích. 

Přinášíme vám několik tipů, jak si s De Arbol papričkami připravit slané i sladké jídlo a další neodolatelné lahůdky. 

V běžné kuchyni se hodí do marinád, polévek, omáček nebo masových a zeleninových pánví. Spolu s rajčaty, cibulí, opečeným česnekem, limetkou a špetkou soli tvoří tyto papričky vyvážený základ pro vařenou pálivou omáčku. 

Díky svému drobnějšímu a tenkému tvaru, pálivosti a chuti, jsou tyto papričky ideální pro naložení a dochucení olivového oleje, vinného octa, medu nebo alkoholu, jako je například tequilla nebo vodka. Vejdou se totiž i do menší nebo úzké lahve. Stačí celé papričky (mohou být i sušené) na jeden den až několik týdnů naložit do tekutiny, které budete chtít přidat pořádný říz. Čím déle je necháte luhovat, tím více pálivý bude výsledek. Špetka Arbol papriček také skvěle nakopne domácí limonády nebo margaritu. 

Na závěr vám přinášíme pro inspiraci recept na výborné pražené mandle v pikantní směsi, které dominují právě De Arbol papričky. Přírodní nesolené mandle stačí promíchat v našlehaném vaječném bílku, a poté zvlášť obalit ve směsi koření z mletých De Arbol papriček, třtinového cukru, sušeného tymiánu, kmínu, mořské soli a podle chuti i trochy Chipotle. Takto připravené mandle pečte rovnoměrně rozprostřené na plechu asi 45 minut (při 140 °C a každých 15 minut promíchejte). Aby se těstíčko na mandlích nepřipálilo, doporučujeme při pečení plech přikrýt pečícím papírem i shora. Jakmile budou mandle hotové uvidíte, že se po nich zapráší dřív, než stihnou vychladnout.

RYCHLÁ DOPRAVA

Odesíláme do 24 hod.

100 000 +

Spokojených zákazníků

DOPRAVA ZDARMA

U objednávek nad 1 500 Kč

BONUSOVÝ PROGRAM

Dárky k vašemu nákupu